# 56

Lukáš Rážek
real road motorcycle racing

Bio Luky

S motorkama jsem se seznámil v létě roku 1996, když jsem se na malý vesnický pouti svezl na minibiku. Šlo mi to líp než ostatním klukům, tátovi se to moc líbilo a i když peněz moc nebylo (v tý době jsme zápasili s cukrárnou a to po těch rakvičkách a větrnících se vydělává pomalu), tak hned další tejden jsme jeli koupit minibike do Teplic. Vybral jsem si minibike Blata s motorem z křovinořezu v barvách Lucky Strike. Začal jsem jezdit závody, do konce roku jsem jich pár stihnul a nikdy jsem nebyl poslední, tak jsme se rozhodli pokračovat. Další rok jsem se plně soustředil na sbírání zkušeností a v tom dalším roce - 1998, jsem slavil své první vítězství. V roce 1999 jsem získal juniorskej titul a to už jsme museli přestoupit do stopětadvacítek..:) kde jsem dva roky strávil na starym materiálu bez výraznějšího úspěchu, ale závody juniorů se ještě v týhle době jezdily samostatně a tak na pódium jsem párkrát vystoupil. V týhle době a ono vlastně v celý mojí kariéře mi pomáhají závodit hlavně mamka s taťkou, takže to není jednoduché. Museli jsme slevit z nároků, a na další dva roky jsem se vrátil do minibiků, kde jsem za rok 2003 slavil hned tři tituly - jeden českej, dva v Rakousku. Na další rok přišla fantastická nabídka od Heron racing teamu a v druhém roce působení jsme se dostaly dokonce až do Mistrovství Světa na divokou kartu a slavili titul Mistra ČR 125 GP :) Rovněž v Mistrovství Evropy jsem bodoval všude, kam jsem přijel.

Snažím se do závodů dávat vždy vše, ale asi nejlepší závod byl na maďarském Hungaroringu, kde se jelo Mistrovství Evropy a já po špatném startu jezdil stabilně za 1.59.0 se standartní Hondou, předjel jsem Rabata, Vostárka, Ageretera, Lassera a bylo z toho pěkné 10. místo v cíli.

A nebo Alpe Adria v Brně, kde jsem se celý závod pohyboval za 10. místem a v posledním kole předjížděl kde se dalo - v předposlední zatáčce vybrzdil australana Mathew Kuhna a slavil 3. místo celkově a 2. místo do hodnocení MČR (vítězství o vteřinu patřilo němci Thomasu Mayerovi).

Jelikož se mi nikdo neozval s penězy za titul Mistra ČR, tak jsem závodění na dva roky zanechal. Návrat přišel až v roce 2008 a zase díky Heron racing teamu, za což jim patří obrovský dík. Ihned první závod byl fantazie - vyhrál jsem MČR, V alpe adrii druhý za italem Gnanim a do Evropského poháru, který se jel současně i zde jsem sice nebododval, ale dojel ještě před vítězem maďarem Gyorfim. :-P